čtvrtek 20. dubna 2017

Domácí přírodní drogerie a kosmetika potřetí               Můj "nový koníček" mě natolik baví, že jsem s Vámi sdílela na facebooku pár svých prvotin a někteří už se pomalu ptáte po receptech.
               V prvé řadě chci upozornit, že se nejedná o moje nápady, ani recepisy, nýbrž si tak brouzdám po internetu a už mám svých pár oblíbených stránek, ze kterých čerpám informace a bavím se.
               Odzkoušeno mám zatím vše, nicméně krátce, takže na velké závěry, jak je všechno super to ještě není. 
               Každopádně ať nemusíte dlouze hledat (anebo klidně hledejte, je to zábava), dám Vám tu postup výroby toho, co už se nám doma zabydlelo v koupelně či jinde. :)


Šlehané tělové máslo


        Návodů jak na něj je spousty. Někde uvádějí poměr máslo/olej 70:30, jinde 50:50. Já použila ten první a s konzistencí jsem spokojená.

140g nerafinovaného bambuckého másla
60g mandlového oleje
3 kapky EO levandule 

         Máslo rozpusťte nad vodní párou, přidejte olej a EO a přelijte do vyšší nádoby, ideální na následné šlehání, která se Vám ale vejde do mrazničky (já použila odměrku na tekutiny, lze i zavařovací sklenici). 
          Mrazte do doby, než směs ztuhne, na promáčknutí prstem však musí zůstat měkká! V tomto stádiu šlehejte asi 2 minuty a znovu vraťte na chviličku do mrazáku. Opakujte přibližně 4x než je směs krásně našlehaná a nepadá.
          Pokud nebudou máslo používat děti, klidně přidejte více esence (1 kapka na 10g směsi), EO lze libovolně měnit.                       Levanduli jsem zvolila, protože zklidňuje pokožku a doporučuje se i na ekzematickou. 
          Mandlový olej patří k nosným olejům, je velice dobře snášen i citlivou a dětskou pokožkou, používá se např. i na odličování očí. Opět můžete zaměnit za jiný olej (jojobový, meruňkový, avokádový...)
          Máslo skladujte při pokojové teplotě v uzavřené nádobě. Mažte na vlhkou pokožku, ideálně ihned po koupání.

Tuhý deodorant


           Manželovi ho slibuji už asi měsíc, no konečně jsem se k tomu dostala. Uvidíme, jak zvládne zatěžkávací zkoušku v podobě mužského podpaží :).

3PL jedlé sody
2PL škrobu (bramborový nebo kukuřičný)
2PL rozpuštěného kokosového oleje
1KL mandlového oleje (nebo sezamový, slunečnicový...)
10 kapek tea tree oil

            V misce smícháme sodu a škrob, přilijeme kokosový olej a třeme do hladké krémové konzistence. 
            Nakonec vmícháme zbytek ingrediencí, deodorant naplníme do kelímku nebo do prázdného obalu od starého deodorantu a používáme klidně i 2x denně. 
            Soda je antiseptická, pohlcuje pachy, takže se s tea tree oil dobře doplňuje. 
            Komu by bylo 10 kapek málo, může si přidat. Chce to vyzkoušet. Při přechodu na přírodní kosmetiku počítejte s tím, že se bude Vaše tělo nějakou dobu detoxikovat, můžete se více potit apod. Vydržte :).


Zinková mastička alias přírodní sudocreme


            Moji kluci už sice nejsou žádná miminka, ale na zapařený zadeček nebo svědící či mokvající vyrážku je super mít doma zinkovou mastičku. Výroba je jednoduchá a víte, co v ní je. 

             Zinkový prášek seženete v lékárně a úplně jednoduše ho smíchejte do požadované konzistence s olejem (kokosový, jojoba, mandlový...) nebo s rozpuštěným máslem (bambucké, mangové...).
             Já míchala od oka s rozpuštěným bambuckým, ale po zchladnutí krémovitá konzistence ztuhla a nedala se skoro mazat, takže jsem vše rozpustila ve vodní lázni a přidala pár kapek mandlového oleje. 
             Lepší bude určitě použít třeba kokosový olej, který si zachová krémovou konzistenci i při pokojové teplotě a který při aplikaci na suchou kůži navíc lehce vysušuje.

"Pěna na holení"


             S touhle "srandou" jsem otálela, protože mě dost odradila cena základní složky receptu, který jsem si našla, a to aloe vera gelu. 
             Až mi včera muž řekl, že nechápe, proč by musela být holící pěna (nebo gel) založena zrovna na této surovině, že mu v případě nouze stačí mýdlo, protože potřebuje vousy v podstatě jen změkčit, aby se lépe žiletkou odstranily. 
             A tak jsem znovu sedla k počítači a hledala. A našla a rovnou i vyzkoušela.

167g bambuckého másla
167g kokosového oleje
62g olivového oleje 
2PL jedlé sody
10 kapek EO levandule
10 kapek EO tea tree oil

             Máslo spolu s kokosovým olejem rozpusťte nad vodní párou. Přidejte olivový olej a EO a dejte do nádoby vhodné k šlehání, která se vejde do mrazničky. 
             Jakmile směs ztuhne do fáze, kdy se dá ještě promáčknout prstem, přidejte k ní sodu a mixérem vyšlehejte do pěny. 
             Skladujte např. v zavařovací sklenici při pokojové teplotě (v lednici by příliš ztuhla, pokud máte v koupelně příliš teplo, dejte si ji třeba do skříně). 
             Vydrží Vám cca měsíc.
             * Pěnu jsem hned vyzkoušela na nohy, je fakt, že po nanesení na kůži začala rychle tát, ale i tak šlo holení krásně hladce a po skončení nebylo třeba ničím mazat, jelikož sama pěna je dosti mastná vlivem obsahu másla a olejů. 
                Pozor, ve vaně to pak dosti klouže! :)

Voňavé wc


               Máme spojenou koupelnu se záchodem, takže o to víc se snažím, aby po použití toalety mohl někdo jiný vůbec vejít do koupelny. Ale z kupovaných sprejů se akorát dusíme. 
               Teď používám tři věci, které nám fungují. Nečekejte spršku omamující vůně přímo do obličeje jako od Airwicku, ale užijte si přírodní vůni za pár korun.
  • Pohlcovač pachů
       Do vhodné nádobky či misky nasypte jedlou sodu a pokapejte ji oblíbenou esencí. U nás teď frčí citrón a eukalypt.
       Dejte na poličku či skříňku do blízkosti wc a měňte dle potřeby nebo co 14 dní. 
  • Sprej do wc
200ml vody
50ml alpy
pár kapek EO dle Vašeho výběru

       Smíchejte a přelijte do lahvičky s rozprašovačem, aplikujte přímo do mísy dle potřeby. 
  • Osvěžovač vzduchu
Bio slunečnicový olej
20-30 kapek EO dle Vašeho výběru 
(eukalyptus, levandule, citrónová tráva, pomeranč, vanilka...)

       Smíchejte suroviny ve skleněné lahvičce, vložte bambusové tyčinky a umístěte na vyvýšené místo. 
       Podle potřeby doplňujte esence. Vydrží zhruba 3 týdny.


** Čerpala jsem odtud:
http://www.home-made.cz/2013/03/domaci-slehane-si-bambucke-maslo-k.html
https://www.facebook.com/groups/209740806026764/search/?query=zinkov%C3%A1%20mast
http://www.kosmetikahrou.cz/recepty/kremovy-deodorant-ala-martina-malinova/
http://krasna.nova.cz/clanek/tvujsvet/diy-jak-si-vyrobit-prirodni-penu-na-holeni.html 
https://www.prozeny.cz/magazin/bydleni-a-zahrada/poradme-si/49386-chcete-provonet-toaletu-vyrobte-si-sprej-ktery-se-strika-primo-do-misy
http://www.kosmetikahrou.cz/recepty/osvezovac-vzduchu/